چگونه

روش های استتار در طبیعت

یکی از تواناییهای یک شکارچی موفق مخصوصاً در آن هنگام که هدف شما مشاهده حیوانات در شرایط طبیعی زندگی شان توانایی استتار یا پوشاندن خود است. این استتار به معنای همسان بودن شکل ظاهری شما با طبیعت نیوده و کلیه تکنیکهای مربوط به راه رفتن عدم ایجاد صدا بو و… را نیز شامل می شود .

توجه داشته باشید که برخی از اشیاء غالبی خاص و مختص انسان دارند برای مثال کلاه یا پوتینهای مشکی شما را از آن محیطی که در اختیار دارید متمایز می کند و از آنجا که ظاهر انسان گونه در محیط طبیعی غریب و جدید است موجب فرار حیوانات از شما می شود .از این رو سعی کنید با ترکیب گیاهان موجود در محیط بالباس ،کلاه و شکل ظاهری بدنتان بیشتر به محیط اطراف شبیه شوید .از تجهیزات و وسایل براق اجتناب کرده و از لوازم آرایشی که به پوستتان جلا می دهند بپرهیزید.

استتار ظاهری: استتار شکل محیطی بدن و تجهیزات از اهمیت زیادی برخوردار است بدین منظور سعی کنید تا حد امکان از مواد طبیعی موجود چون برگ شاخه درختان علف و خاشاک و در مرحله بعد از لوازم استتار موجود در فروشگاهها مانند انواع تورهای بزرگ و کوچک استتار استفاده کنید.

استتار درخشندگی: چرب شدن پوست بدن موجب درخشندگی آن می شود .تجهیزاتی که رنگ آنها زدوده شده اشیاء رنگ شده صیقلی ،شیشه و آئینه ،لنز دوربینهای دوچشمی و عکاسی و … پس هنگامی که از آنها استفاده نمی کنید حتماٌ سطح آنها را بپوشانید یا به نحو مناسب رنگ آمیزی کنید   اگر پوستتان هم چرب شده آنرا بشویید و مجدداً صورت را استتار کنید .اگر مجبور به استفاده از عینک طبی هستید سطح خارجی لنز را با لایه ای از خاک بپوشانید.

استتار سایه : وقتی خود ار پنهان می کنید سعی کنید در عمیق ترین بخش سایه ها که تاریک تر است قرار گیرید زیرا حاشیه سایه معمولاٌ روشن تر از وسط آن است ،از آنجا که انبوه پوشش گیاهی چشم را خسته می کند سعی کنید تا حد امکان بین شما و جانور از گیاهان انبوه پوشیده شده و امکان دیده شدن شما به حداقل می رسد.

اسستار صدا :حیوانات دارای قوه شنوایی بسیار قوی بوده و صداهای بسیار آرام را نیز می شنود از این رو سعی کنید به آرامی حرکت کرده و تاجایی که امکان دارد با اشاره به یکدیگر ارتباط برقرار کنید .در مواقع لزوم از صداهای پس زمینه مانند صدای باران باد و … برای حرف زدن و ایجاد صدا استفاده کنید.

استتار بو: استتار بوهای مختص انسان از اهمیت بالایی برخوردار است .اولین قدن نیز شستشوی بدن و لباس بدون استفاده از شوینده ها ی معطر است .این روش بوی صابون و بدن را دور می کند .از مصرف مواد غذایی بودار و همچون سیر توتون سیگار شیرینی شکلات و آدامس خوددار ی کنید .

از گیاهان معطر موجود در محیط به منظور شستشوی بدن و لباستان و یا تغییر بوی دهان استفاده کنید .شما می توانید با قرار دادن خود و لباسهایتان در معرض دود بوی خود را استتارکنید حیوانات از بوی تازه دود می هراسند اما بوی دود کهنه بوی آشنایی در طبیعت است که حیوانات به آن عادت دارند .توجه به جهت وزش باد نیز از اهمیت زیادی برخوردار است جهت حرکت شما باید به گونه ای باشد که باد بوی شما را به سوی حیوان نبرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا