سلامتی و تناسب اندام

بهترین و بدترین نوشیدنی‌ها هنگام سرماخوردگی

 

 

هنگام سرماخوردگی بارها و بارها این جمله را میشنوید که “مایعات زیاد بنوشید”. درست است، هنگام بیماری بدن به آب بیشتری نیاز دارد تا زودتر بهبود یابد. اما دقیقا باید چه نوشید؟ برخی نوشیدنی‌ها علائم را کاهش میدهند و برخی دیگر بیماری را تشدید میکنند. نوشیدنی‌های مفید در هنگام سرماخوردگی عبارتند از:

چای کمرنگ: گرمای چای میتواند گلودرد را آرام کند، آبریزش بینی، گرفتگی سینه و ناراحتی معده را هم کاهش میدهد. به علاوه چای گرم باعث میشود از نظر روحی هم آرام‌تر شوید. اگر به چای ادویه‌ای مثل زنجبیل اضافه کنید سیستم ایمنی بدن بسیار قوی‌تر میشود. برای بالا بردن مزیت‌ها میتوانید یک قاشق عسل به چای اضافه کنید. عسل باعث میشود سرفه کمتر شود و خواب آرام‌تری داشته باشید.

آب و آبلیو: چه سرد چه گرم، به بدن آب رسانده و تراکم خلط را کاهش میدهد. همچنین لیمو سرشار از ویتامین سی است و برای بهبود سرماخوردگی بسیار موثر است.

سوپ: بهترین غذا در دوران سرماخوردگی. به بدن مواد مغذی و آب میرساند و به کاهش التهاب کمک میکند.

برخی نوشیدنی‌های دیگر هم هستند که زیاد برای سرماخوردگی موثر نیستند و برخی هم برعکس باعث بدتر شدن بیماری میشوند:

نوشیدنی‌های انرژی زا: اگر آب زیاد از دست داده باشید میتواند برای آب‌رسانی مفید باشد اما برای بهبود حال نه، مفید نیستند. به علاوه این نوشیدنی‌ها پر از شکر هستند.

آب میوه: به نظر میرسد آب میوه برای بدن خیلی مفید باشد اما مانند نوشیدنی‌های انرژی‌زا سرشار از شکر هستند. آب مرکبات مثل پرتقال حتی باعث تشدید گلو درد و تحریک گلو میشود.

قهوه: هنگام سرماخوردگی سراغ قهوه نروید. مصرف زیاد کافئین باعث میشود بدن آب بیشتری از دست بدهد. همین امر برای نوشابه و چای پررنگ هم صادق است.

نوشیدنی گازدار حاوی زنجبیل: زنجبیل تازه دارای موادی است که بسیار برای سرماخوردگی و آنفولانزا مفید هستند، اما این نوشیدنی‌های گازدار و شیرین اصلا خاصیت خوبی ندارند. در عوض زنجبیل تازه را در چای خود بریزید و بنوشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا